HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ 2024 YILI MEZUNİYET SERGİSİ AÇILIYOR
"Gelecek Hacettepe" Sergisi
Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen Fakültemizin değerli akademisyen sanatçılarının seçkin eserlerinin sergileneceği "Gelecek Hacettepe" isimli sergimizi onurlandırmanızı dileriz.
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Yolunda yürüdüğümüz 100 yıl Kutlu olsun.
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'e layık olmak için çok çalışacağımız, bu vatanı kanlarıyla sulayanlar için, geleceğimizi kurmak ve ilimle, fenle, irfanla elimizden geleni yapacağımız hususunda her daim olduğu gibi bugün de söz veriyoruz. 100. yıllık Cumhuriyetimizin sonsuza değin bekçileriyiz. Şehit ve Gazilerimizi Atamız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve hasretle selamlıyoruz. 100. yılımız bayramımız kutlu olsun.
Grafik Bölümü Kurucusu Prof. Hüseyin Bilgin'i kaybettik...
Resim Bölümü Kurucusu Prof. Zafer GENÇAYDIN'ı kaybettik...
Sanat ve Tasarımın bilimle işbirliğinde İLK ve TEK...
Fakültemiz aktif yapısıyla çağdaş müfredatıyla 1 Numara
Fakültemiz çağdaş sanat ve tasarım müfredatı her sene yenilenen ve gelişen yapıya sahiptir.
Güzel Sanatlar Fakültesi:
Fakültemiz Araştırma Üniversitesi Misyonuyla bilim ve sanatın birlikteliğine odaklanan öğrenci ve araştırma odaklı, Disiplinlerarası, TÜBİTAK Projeleriyle, Yerel ve Evrensel Kültüre katkı niteliğinde Kültürel Projeleriyle ve Sosyal Sorumluluk Projeleriyle 1 Numara.
Fakültemiz yetiştirdiği dünya çapında sanat ve tasarımcılarıyla gurur duyuyor...
Fakültemiz Desen Kursları için ayrıtılı bilgi yasamboyu.hacettepe.edu.tr
Fakültemiz Desen, Heykel ve Takı Kursları için başvurular başladı.
PROF. DR. ZAFER GENÇAYDIN

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak, değerli öğretim üyemiz, saygın sanatçımız ve eski dekanımız Prof. Dr. Zafer Gençaydın'ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. 1941 yılında Ankara’da doğan ve sanat eğitimi alanında önemli izler bırakan Prof. Dr. Zafer Gençaydın, 1959 yılından başlayarak Türk sanat eğitimi ve sanat dünyasına sayısız katkıda bulunmuştur;

1941 yılında Ankara'da dünyaya gelen Zafer Gençaydın, 1959 yılında Malatya-Akçadağ Öğretmen Okulu'ndan, 1965'te ise Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nden mezun oldu. 1971'de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ihtisas sınavını geçerek, 1977'de Berlin'deki Hochschule der Künste'den "Meisterschüler" unvanı ile mezun oldu.

Türkiye'ye döndükten sonra 1978 ile 1983 yılları arasında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nde görev aldı. 1980-1981 yıllarında ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde "Mimarlık ve Renk" üzerine dersler verdi. 1983 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak başladı ve 1992 yılında profesörlüğe yükseldi. 1994-1997 ve 2000-2003 yılları arasında iki kez Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı görevini üstlendi.

1971 yılından itibaren 30’dan fazla kişisel sergi açtı ve birçok ulusal ile uluslararası karma sergilere katıldı. Sanat ve sanat eğitimi üzerine birçok makale ve konferans verdi. Ayrıca 1987 ve 2005 yıllarında Türk Sanat Kurumu tarafından "Yılın Sanatçısı" olarak ödüllendirildi.

Bu zor zamanda ailesine, dostlarına ve tüm sanat camiasına başsağlığı dileriz. Prof. Dr. Zafer Gençaydın’ın aziz hatırası, eserleri ve bizlere bıraktığı değerlerle daima yaşamaya devam edecektir.